Zdrowie

Jaka dieta na niedoczynność tarczycy jest najlepsza?

niedoczynność tarczycy

Nieprawidłowa praca tarczycy wiąże się z doświadczaniem szeregu uciążliwych objawów. W przypadku jej niedoczynności pacjenci zmagają się z przewlekłym zmęczeniem, trudnością ze skoncentrowaniem się, wzrostem masy ciała, niestrawnością, zaparciami, suchą skórą i wieloma innymi objawami, które rzutują na jakość życia i codzienne samopoczucie. Podstawowym elementem leczenia powinna być w takim przypadku farmakoterapia zalecona przez lekarza. Jednak w związku z tym, że schorzenie to będzie prawdopodobnie towarzyszyło pacjentowi do końca życia, warto stosować odpowiednią dietę na niedoczynność tarczycy. Przemyślany jadłospis poprawi nie tylko wyniki badań, ale również samopoczucie.

Niedoczynność tarczycy – jaka dieta jest najkorzystniejsza?

Podstawowe zasady diety na niedoczynność tarczycy obejmują odpowiednie zbilansowanie posiłków, a także spożywanie dużej ilości błonnika. Tłuszcze zwierzęce warto zamieniać na roślinne oraz unikać produktów wysoko przetworzonych ze względu na spowolniony metabolizm. Białko powinno być dostarczane w diecie głównie pod postacią chudego mięsa oraz produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu.

Jeśli zastanawiamy się, jaka dieta na niedoczynność tarczycy będzie najkorzystniejsza, warto podkreślić, że komponując jadłospis, należy mieć na uwadze 3 pierwiastki – jod, cynk oraz selen. Ich przyjmowanie w odpowiedniej ilości jest niezwykle ważne ze względu na to, że wpływają na produkcję hormonów tarczycy.

Oprócz tego korzystne będzie spożywanie posiłków o tych samych porach. Co więcej, podczas ich przygotowywania warto zrezygnować ze smażenia na rzecz pieczenia, duszenia czy grillowania.

Jaka dieta na niedoczynność tarczycy? Dieta śródziemnomorska

Powyższe zalecenia w dużej mierze opisują zasady diety śródziemnomorskiej. Pytając, jaka dieta na niedoczynność tarczycy będzie odpowiednia, często możemy usłyszeć taką odpowiedź ze względu na to, że jest ona przeciwzapalna. Najczęstszą przyczyną nieprawidłowej pracy tego narządu jest natomiast choroba Hashimoto, w której przebiegu mamy do czynienia ze stanem zapalnym w organizmie.

Zgodnie z zasadami diety śródziemnomorskiej należy spożywać tłuste ryby morskie bądź owoce morza przynajmniej 1 lub 2 razy w tygodniu, jako że są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto każdego dnia sięgać po dużą ilość warzyw i owoców, ograniczać natomiast mięso zwierzęce.

Charakterystyczną cechą diety śródziemnomorskiej jest ponadto duża ilość oliwy z oliwek. Sól natomiast zastępuje się ziołami. Ten sposób odżywiania się jest niezwykle zdrowy i wykazuje szereg korzyści dla organizmu – nie tylko pod względem pracy tarczycy.

Dieta na niedoczynność tarczycy – czy sprawdzi się dieta keto?

Dieta keto w ostatnich latach zyskała dużą popularność ze względu na możliwość szybkiego schudnięcia. Niedoczynność tarczycy wiąże się ze wzrostem masy ciała. Dlatego dieta ta zwraca uwagę pacjentów zmagających się z tym schorzeniem – czy mogą ją bezpiecznie stosować?

Wyniki badań nad wpływem diety keto na tarczycę są niestety niejednoznaczne. Uważa się jednak, że nie jest całkowicie bezpieczna i korzystna w przypadku niedoczynności, chyba że zadbamy o większe spożycie nienasyconych tłuszczy.

Warto jednak mieć świadomość, że brak odpowiedniej wiedzy na temat żywienia może prowadzić do powstania niedoborów, które zaburzają pracę tarczycy. Znacznie korzystniejszym wyborem w przypadku jej niedoczynności będzie więc postawienie na dietę śródziemnomorską.

Niedoczynność tarczycy, dieta – co jeść?

Dieta na niedoczynność tarczycy powinna dostarczać odpowiednie ilości jodu, selenu, cynku oraz żelaza. Pierwszy z wymienionych pierwiastków znajdziemy w morskich rybach i owocach morza. Selen znajduje się w produktach pełnoziarnistych czy orzechach brazylijskich. Cynku dostarczą nam między innymi ciecierzyca, fasola lub cebula. Natomiast chcąc zadbać o prawidłowy poziom żelaza, warto spożywać takie produkty, jak awokado czy żółtka.

Dietę na niedoczynność tarczycy zawsze warto skonsultować z lekarzem. Co więcej, w razie trudności z jej wdrożeniem lub koniecznością modyfikacji dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy dietetyka.

Materiał zewnętrzny